Розвиток ТЦУ в Україні (ч.1)

Трансфертне ціноутворення (ТЦУ) – система встановлення відповідності умов операцій між пов’язаними підприємствами принципу «витягнутої руки».

Правила трансфертного ціноутворення в Україні закріплено у статті 39 Податкового кодексу України та діють з 01 вересня 2013 року.

Протягом понад десяти років система трансфертного ціноутворення в Україні постійно змінюється — як у напрямку гармонізації з міжнародними стандартами, так і з урахуванням внутрішніх особливостей податкового контролю.

Нижче наводимо ключові законодавчі етапи розвитку ТЦУ в Україні — від перших імплементацій до найновіших змін у 2024–2025 роках (на основі https://mof.gov.ua/uk/transfer_pricing-834).

– Законом України від 28 грудня 2014 року № 72-VIII до податкового законодавства України було імплементовано принцип «витягнутої руки» (arm’s length principle) – загальноприйнятий міжнародний стандарт трансфертного ціноутворення, що є основоположним елементом Настанов ОЕСР щодо трансфертного ціноутворення для транснаціональних компаній та податкових служб;

– Законом України від 21 грудня 2016 року № 1797-VIII передбачено застосування переліку організаційно-правових форм нерезидентів для цілей контролю за ТЦУ;

– Законом України від 07 грудня 2017 року № 2245-VIII передбачено контроль за господарськими операціями, що здійснюються між нерезидентом та його постійним представництвом в Україні;

– оновлено критерії визнання осіб пов’язаними, а також критерії формування переліку держав (територій), операції із резидентами яких визнаються контрольованими;

– Законом України від 23 листопада 2018 року № 2628-VIII закріплено використання принципу превалювання економічної сутності над правовою формою, а також уточнено складові аналізу зіставності операцій.

У період з 2013 по 2018 рік в Україні було закладено фундамент ТЦУ: імплементовано принцип «витягнутої руки», сформовано перші критерії контролю за операціями з нерезидентами, впроваджено базові інструменти аналізу зіставності та ін.

Про посилення вимог до звітності й прозорості бізнесу читайте у другій частині статті.

сподіваємось, що ця стаття корисна для вас

Якщо ви розумієте, що вам важливо впровадити описані інструменти, але є сумніви, що вдасться зробити це якісно самостійно, залишайте заявку і ми розповімо вам, як ми можемо допомогти вам

Рекомендовані статті

23.04.2026
ТЦУ

Економічна пов’язаність у ТЦУ: що змінилося для бізнесу

Ми вже писали про критерії «контрольованості» операцій. Чи може операція відповідати всім 4 критеріям контрольованої — і при цьому не декларуватися і не досліджуватися?
15.04.2026
податкове резидентство ТЦУ

Критерії «неконтрольованості» операцій

Ми вже писали про критерії «контрольованості» операцій. Чи може операція відповідати всім 4 критеріям контрольованої — і при цьому не декларуватися і не досліджуватися?
18.03.2026
кік податкове резидентство структурування

КІК-звіти: як діяти в «неоднозначних» ситуаціях

Березень – не лише перший місяць весни, а й початок періоду «справжнього шквалу» звернень до консультантів щодо підготовки КІК-звітів. А там… «не все так просто»… Тому давайте разом розглянемо як вирішити «неоднозначні» питання КІК? Що про них говорить податкова? І як правильно діяти?