19 жовтня 2016 року відбувся безкоштовний семінар на тему: «Трансфертне ціноутворення. Теорія, практика, ризики». Семінар було проведено за ініціативою Громадської ради при ГУ ДФС у м. Києві та за підтримки Головного управляння ДФС у м. Києві.
Метою семінару було висвітлення останніх новацій податкового законодавства та обговорення практичних питань у сфері трансфертного ціноутворення.
Роботу семінару було розпочато зі вступного слова Володимира Варгіча, заступник начальника Головного управління ДФС у м. Києві, який привітав всіх присутніх, висловив слова подяки організаторам та побажав всім учасникам плідної роботи на семінарі.
Спікерами семінару були:
• Микола Мішин, начальник відділу перевірок трансфертного ціноутворення Департаменту податкового та митного аудиту ДФС України.
• Сусанна Міхонік, начальник управління аудиту окремих об’єктів та категорій платників.
• Константин Пащенко, суддя Окружного адміністративного суду м. Києва.
• Дмитро Михайленко, президент Асоціації податкових консультантів.
• Олена Жукова, директор Аудиторської фірми «Сайвена-Аудит».
В ході семінару, Олена Жукова висвітлила теоретичні питання щодо складання звіту про контрольовані операції та документації з трансфертного ціноутворення. Особливу увагу приділивши проблемним питанням щодо вибору оптимального методу для розрахунку ціни, що відповідає правилу «витягнутої руки», сегментуванню бізнесу підприємства при складанні звіту про контрольовані операції та кількості методів, які доцільно застосовувати для складання документації.
Микола Мішин розповів про практику проведення податкових перевірок контрольованих операцій. В ході своєї доповіді, окреслив основні підстави для перевірок, етапи організації проведення перевірок з питань повноти нарахування та сплати податків під час здійснення контрольованих операцій. Так, для призначення податкової перевірки контрольованих операцій платнику не обов’язково порушувати законодавчі норми щодо трансфертного ціноутворення, для цього достатньо самого факту подачі звітності. Однак, це не говорить про те, що здавши звіт про контрольовані операції, платник одразу попадає до списку на перевірку. Проведення податкової перевірки це складний процес, який потребує як час для підготовки, так й трудових ресурсів. Загальну процедуру підготовки до перевірки можна описати таким чином: подача звіту платником → аналіз поданого звіту фіскальним органом → якщо після аналізу встановлені ризики, то формується запит на документацію з ТЦУ → аналіз документації фіскальним органом → якщо документація неповна, то фіскальними органами формується новий запит → якщо ризики все рівно не спростовані, то фіскальний орган ініціює узгодження для призначення податкової перевірки → видається наказ про призначення перевірки → вихід представників фіскальних органів на перевірку. Податковій перевірці завжди передує запит на документацію. Отже, процедура підготовки до податкової перевірки контрольованих операцій – це комплексна робота фіскальної служби.
Микола Мішин, порадив присутнім вести та зберігати документацію щодо трансфертного ціноутворення, це дозволить самостійно виявляти ризики, вчасно та правильно зорієнтувати свої бізнес процеси.
Щодо суперечок між платниками та фіскальними органами з питань трансфертного ціноутворення, Микола Мішин відмітив, що такі конфлікти завжди будуть, не дивлячись на можливі законодавчі зміни та покращення ситуації з регулювання контрольованих операцій.
Окрім того, за допомогою презентації, Миколою Мішиним, присутнім була представлена статистична інформація щодо кількості та результатів перевірок починаючи з 2015 року.
Сусанна Міхонік закцентувала увагу присутніх на розмірах штрафних санкцій в сфері трансфертного ціноутворення та очікуваних змінах Податкового кодексу України. Так, чинним законодавством передбачено штрафні санкції за: неподання (несвоєчасне подання) звіту про контрольовані операції — у розмірі 300 розмірів мінімальної заробітної плати, установленої законом на 1 січня податкового (звітного) року; за відсутності декларування контрольованих операцій – у розмірі 1% від суми операцій, що не задекларовані у звіті, не може перевищувати 300 розмірів мінімальної заробітної плати; за неподання документації – у розмірі 3% від суми операцій, щодо яких не було подано документацію, але не більше 200 мінімальних зарплат за весь обсяг незадекларованих контрольованих операцій.
Під час свого виступу, Костянтин Пащенко розповів присутнім про наявну судову практику в сфері трансфертного ціноутворення. На сьогодні, існує судова практика щодо оскарження штрафів за неподання або несвоєчасне подання звітів про контрольовані операції, а також щодо оскарження самих розмірів штрафів. Щодо оскарження методів визначення звичайної ціни судова практика відсутня. В сфері трансфертного ціноутворення, не вистачає рішень Вищого адміністративного суду.
Більшість судових справ, що розглядались останнім часом, стосуються несвоєчасного подання звітності. Це пов’язано з тим, що подання звіту може займати несподівано більше часу, ніж на те розраховує суб’єкт підприємницької діяльності. Досить часто, виникають ситуації коли звіти про контрольовані операції взагалі не доходять до контролюючих органів або після подання звіту не приходить підтверджуюча квитанція, а строк для подачі вже спливає. Костянтин Пащенко вважає, що в таких ситуація необхідно завжди враховувати особливості подачі звітності за допомогою електронного зв’язку. Обставини кожної справи необхідно розглядати індивідуально та досліджувати причини порушення строків. Костянтин Пащенко, порадив намагатись подавати звіти раніше граничного строку для того, щоб мати час на вирішення можливих технічних помилок, або, наприклад, час для повідомлення контролюючого органу про неможливість подання звіту. Всі питання пов’язані із законністю податкових перевірок контрольованих операцій мають вирішуватись до допущення представників контролюючого органу до перевірки. Якщо контролюючий орган було допущено до перевірки, то претензії щодо її незаконності є безпідставними. Присутнім була надана рекомендація щодо долучення до позовних заяв прикладів із судової практики, що дозволить суддям швидко зорієнтуватись в спірному питанні.
Наприкінці семінару було розглянуто практичне застосуванню норм ст. 39 Податкового кодексу України для операцій, що не є контрольованими (пп. 140.5.5-140.5.7 ст. 140 Податкового кодексу України). Спікером з цього питання виступив Дмитро Михайленко. До основних операцій, які не є контрольованими, але до яких застосовується практика трансфертного ціноутворення, відносяться: нарахування роялті та виплата сум вартості товарів та послуг, що були придбані/продані в «офшорі». Вартість таких операцій необхідно обґрунтовувати за правилами трансфертного ціноутворення, але складання документації по таким операціям є необов’язковою. В своїй доповіді, Дмитро Михайленко, надав присутнім практичні поради щодо взаємовідношень з органами фіскальної служби стосовно неконтрольованих операцій та порадив готувати документацію для обґрунтуванні їх вартості.
Більше 200 бажаючих отримали змогу долучитись до роботи семінару та отримати відповіді на свої запитання, які можна було поставити як в ході семінару безпосередньо спікерам, так й під час попередньої реєстрації.
Громадська рада при ГУ ДФС у м. Києві висловлює свою подякую всім учасникам семінару! Сподіваємось, що інформація, яка була висвітлена в ході семінару була корисною та стане до нагоду у практичному застосуванні.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.